İklim

Akçakoca’nın iklim özelliklerine bakıldığında, ılıman deniz ikliminin hakimiyet gösterdiği görülmektedir. Aynı zamanda Marmara ve Karadeniz Bölgeleri arasında bir köprü niteliğinde olan Akçakoca, söz konusu iki bölge arasındaki geçiş alanının yansıttığı iklimi karakterize etmektedir.

Akçakoca’nın en sıcak ayı Temmuz, en soğuk ayı ise Ocak ayları olmaktadır. İlçemizin hakim rüzgarı kış aylarında lodos, Mayıs-Haziran aralığında karayel, Temmuz-Eylül aralığında poyraz olup, özellikle Temmuz ve Ağustos aylarında rüzgar hızı yılın en düşük seviyesindedir. Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarında %50’nin üzerine çıkan güneşlilik oranı, Aralık ayında %15’lere kadar gerilemektedir.

İlçemizde her mevsim yağışlı bir iklim görülüyor olup, yıllık yağış ortalaması 990 mm’dir. Yağışlar genellikle sonbaharda ve kış aylarında diğer mevsimlere göre daha fazla düşer. Akçakoca’da en fazla yağış alan aylar Eylül, Ekim, Kasım, Aralık ve Ocak aylarıdır. Bu aylarda çoğunlukla kar ve karla karışık yağmur yağar. Kar uzun süre yerde kalmaz, şiddetli don olaylarına rastlanmaz. Düşen karlar, ılık rüzgarın etkisiyle hızlı bir biçimde erime eğilimi gösterir.

Akçakoca, kendine has iklim özellikleriyle hem yazın hem de kışın keyifle gezilebilecek, dinlenilebilecek ve tatil yapılabilecek bir turizm merkezidir.