Yemek

Asırlar boyunca pek çok farklı medeniyete ve yurdumuzun çeşitli bölgelerinden göç eden vatandaşlarımıza ev sahipliği yapmış olan Akçakoca’nın kendine has, zengin bir yemek kültürü bulunmaktadır. Ünlü gurmelerin de sık sık uğradığı ve büyük bir övgüyle bahsettiği ilçemizin yemek kültürü, genel anlamda iki gruba ayrılmaktadır. Bu gruplar, Karadeniz kültürü ve Manav Türkleri kültürüdür.

 

Akçakoca Yemeklerinde Karadeniz Kültürü

Karadeniz kültürünün yoğun olduğu bölgelerimizde, bir çeşit karalahana olan “Mancar”, “Mısır” ve “Fasulye” öne çıkmaktadır. Bu üçlü, Karadeniz mutfağının başucu malzemeleri arasında gösterilirken, “Mancarlı Pide”, fasulye içi ile pişirilen “Mancar Tepelemesi”, “Mancar Dolması”, “Kaldirik Kavurması”, “Laz Böreği”, “Mısır Ekmeği” ve şekerli bir fındık türü olan “Damat Fındığı” başlıca lezzetler arasında gelmektedir.

 

Akçakoca Yemeklerinde Manav Türkleri Kültürü

Manav Türkleri’nin yerleştirdiği yemek kültüründe ise hamur işinin ön planda olması dikkat çekmektedir. Özel bir hamur tatlısı olan “Melengüçceği” bölgemizde oldukça meşhurdur. Bunun yanı sıra su ve tereyağı ile yapılan bir tava böreği olan “Höşmerim” de önde gelen yemekler arasındadır. Manav Türkleri’nin kahvaltı menüsünde ise “Dartı” adı verilen ve süt kaymağıyla yapılan yiyecek, olmazsa olmazlar arasında yer almaktadır.